image

PeyamaKurd - Son günlerde siyasi partilere ve kurumlara yönelik Süleymaniye ve Halepçe’de yaşanan ve şiddet olaylarına dönüşen protesto gösterileriyle ilgili Kürdistan Bölgesi Yüksek Güvenlik Konseyi tarafından yazılı bir açıklama geldi.

Süleymaniye ve Halepçe’de son günlerde yaşanan ve şiddet olaylarına artması sonrası önce gidiş gelişlerin yasaklanması sonrası Yüksek Güvenlik Konseyi'nden yeni bir açıklama yayımlandı.

Konseyi'nden yapılan açıklamada, protesto adı altında bazı kişilerin parti ve hükümet binalarına saldırdığı belirtilerek, güvenlik güçlerinin izinsiz gösterilere izin vermeyeceği vurgulandı.

"Güvenlik güçleri, izinsiz gösterileri önlemeye başladı"

Güvenlik Konseyi, her türlü izinsiz gösterinin yanı sıra özel ve kamu mallarına zarar veren eylemlerin vatandaşlara hizmet etmek amacıyla yasaklandığını vurguladığı açıklamasında, güvenlik güçlerinin yasalar çerçevesinde izinsiz gösterileri önlemeye başladığı kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, özel ve kamu mallarına zarar verenler ve arkalarındaki destekçilerin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınacağı ifade edilerek, siyasi partilerden sorumluluk hissiyatıyla hareket etmeleri çağrısında bulunuldu.