image

PeyamaKurd - Irak ve Kürdistan Bölgesin'de oylarını bugün kullanacak seçmenler için bin 79 merkez kuruldu. Erbil, Süleymaniye ve Duhok kentindeki Peşmerge Güçleri oylarını kullanmaya başladı, oy verme işleminde sabahın ilk saatlerinde uzun kuyruklar oluştu.

12 Mayıs’ta yapılacak Irak genel seçimlerinin ilk aşaması bugün saat 07.00’da başladı. Irak genelinde seçimlerin ilk aşamasında oy kullanma hakkına sahip 943 bin kişi bulunuyor. Bunlardan 179 bini Kürdistan Bölgesi’nde bulunuyor.

Kürdistan'ın başkenti Erbil, Süleymaniye ve Duhok kentindeki Peşmerge Güçleri ve güvenlik güçlerinin yanı sıra özel seçmen katagorisine giren seçmenler, 99 seçim merkezinde oy kullanmak için sabahın erken saatlerinde uzun kuyruklar oluşturmaya başladı.

Bağdat'ın bazı bölgelerinde açılan seçim merkezinin önünde onlarca asker sıraya girerek oy kullanmaya başladı. Irak ve Kürdistan Bölgesin'de oylarını bugün kullanacak seçmenler için bin 79 merkez kuruldu. Bunlardan 99 seçim merkezi Kürdistan bölgesinde bulunuyor. Ayrıca yurtdışında yaşayan seçmenler için de oy kullanma işlemi bugün başladı. Yurt dışındaki seçmenler için oy kullanma işlemi iki gün boyunca sürecek. Seçmenler 19 ülkede oylarını kullanabilecekler

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde güvenlik güçlerinden oluşan seçmenler oyunu 18.00'e kadar kullanabilecek.