image

PeyamaKurd- Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Türkmen İlerleme Partisi Parlamenteri Muna Kahveci’nin Kürdistan referandumu faaliyetlerinde aktif rol aldığı için Türkiye’ye girişinin yasaklandığı ortaya çıktı.

YNK’nin resmi yayın organı PUK Media, dün Kahveci’nin  Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olduğu için Türkiye hükümeti tarafından ülkeye girişini yasakladığı haberini yayımlaması üzerine Kürdistan Parlamentosu Başkanlık Divanı bir açıklama yayımlandı.

Söz konusu açıklamada, 25 Eylü 2017 tarihinde yapılan referendum sürecinde Muna Kahveci’nin Kürdistan Parlamentosu’nda ‘bağımsızlık referandumu komitesi’nde görevli olduğu için Türkiye’ye girmesinin yasaklandığını duyurarak, Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olduğu için bu yasağın geldiği tarzındaki haberlerin ise gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Açıklamada PUK Media’nın ‘Türkmenlerin Muna Kahveci’yi temsilcileri olarak görmediği’ne yönelik iddalara da yanıt verilerek şu ifadeler yer aldı, “Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Türkmen partileri ile iyi ilişkiler içerisinde olan sayın Kahveci, 59 Parlamenterin oyları ile Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcılığı’na seçilmiştir.”