image

PeyamaKurd - Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Koalisyon güçleri üssüne patlayıcı yükle insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıya ilişkin Kürdistan Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, saldıya sert tepki gösterildi.

Saldırının kınandığı açıklamada, üçüncü kezdir benzer saldırıların düzenlendiğine dikkat çekilerek, bu saldırıların Kürdistan halkının endişe ve öfkesine yol açtığı ifade edildi.

Parlamentonun yayımladığı açıklamada, saldırıların arkasındaki güç ve teröristlerin en kısa zamanda Irak hükümeti, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Uluslararası Koalisyon tarafından ortaya çıkarılması gerektiği vurgulanarak, “Bu terör saldırılarının kaynağının uzaklaştırılması ve gelecekte tekrarlanmasının önüne geçilmesi için uygun bir mekanizma bulunmalıdır” ifadesi kullanıldı.

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu kınama açıklamasında, Parlamento’nun özel komisyonlarının, ilgili taraflarla iletişime geçip söz konusu terör saldırılarının arkasındaki kişilerin ortaya çıkarılması için görevlendirildiğini duyurdu.

"Enfal Katliamı’nın 33’üncü yıldönümünde yapılması anlamlı"

Ayrıca yayımlanan açıklamada Kürdistan Parlamentosu şu sözlere yer verdi:

“Bu terör eyleminin 14 Nisan’da gerçekleştirilen Enfal Katliamı’nın 33’üncü yıldönümünde düzenlenmesi, milletimiz nezdinde, Kürdistan Bölgesi’nin statüsü, barış ve istikrarı üzerinde tehdit ve tehlikelerin devam ettiği gerçeğini ortaya koymuştur.

Buna karşılık millerimiz ve taraflar da birlik ve beraberliğini arttırarak tüm engel ve tehditlere karşı durmalıdır. Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’in gelişmesi, birlikte yaşam ve istikrarı açısından Kürdistan halkının iradesi, bu korkar terör eyleminden yılmayacak kadar her zamankinden daha güçlüdür.”