image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Omid Xoşnaw, Parlamento’nun Kürdistan’daki memur ve emeklilerin haklarını koruyan ve Peşmerge güçlerinin birleştirilmesini öngören 13 maddelik yeni reform paketini büyük oranda onayladığını açıkladı.

Düzenlenen basın toplantısında reform paketiyle ilgili açıklamalarda bulunan Xoşnaw, şehitler ve siyasi tutukluların listelerinin güncellendiğini, yasa dışı yollarla emekli olanların tespit edildiğini, yüksek düzeyde maaş alan özel emeklilerin maaşlarının düşürüldüğünü ve düşük maaş alan emeklilerin maaşlarının iset yükseltildiğini belirtti.

Kürdistan’da çifte maaş döneminin sona erdiğini vurgulayan Omid Xoşnaw, reform paketinde çift maaş alanların maaşlarının teke indirildiğini söyledi.

Reform paketinin en önemli maddelerinden birisinin Peşmerge 70. ve 80. Kuvvetlerinin birleştirilmesi olduğunu ifade den KDP’li vekil, bunun Kürdistan Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi adına büyük bir adım olduğunu vurguladı.

Maliye Bakanlığı ile istişareler ardından bakanlığın bu reform paketiye Kürdistan hazinesine 150 milyar dinar gibi yüksek bir meblağın geri döneceğini de belirten Omid Xoşnaw, Kürdistan hükümetinin bu yasa değişikliklerini eksiksiz uygulama konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.

Parlamento’nun gece geç saatlere kadar bu reform paketindeki tüm maddeleri onaylamak için yoğun bir tempoyla çalıştığını belirten Omid Xoşnaw, tüm maddelerin onaylanmasının sonuçlanmaması durumunda Parlamento’nun bir sonraki oturumda kalan maddelerin onaylanmasına kaldığı yerden devam edeceğini söyledi.