image

PeyamaKurd - Süleymaniye'nin Çemçemal kentinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli enerji şirketi Dana Gaz’a bağlı Kor Mor Gaz Tesisi'ne düzenlenen saldırıya ilişkin Kürdistan Bölgesi Parlamentosu tarafından açıklama geldi.

Kürdistan Bölgesi Parlamentosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ne yazık ki, yasa dışı silahlı gruplar yine Kormor Gaz Tesisi’ne saldırdı. Bu, Kürdistan Bölgesi'nin yürürlükteki yasalara ve Irak anayasasına göre halkın yararına sağlanan enerji altyapısına yönelik bir dizi korkakça saldırının bir uzantısıdır.”

Kürdistan Parlamentosu, bölgede oluşan güvenlik boşluğunun doldurulması için Irak hükümetinin, Kürdistan Bölgesi hükümeti ile olan koordinasyonunu arttırması çağrısında bulundu.

"Enerji kurumları Kürdistan halkının hak ve kazanımlarıdır"

Açıklamada, bu tür saldırıların tekrarlanmaması için tüm önlemlerin alınması gerektiği kaydedilerek, “saldırının faillerinin yakalanıp adalete teslim edilmesinin de Irak hükümetinin görevi olduğu" vurgulandı.

Ayrıca açıklamanın devamında, “Kürdistan Bölgesi'nin enerji kurumları, Kürdistan yasalarına göre ve Irak anayasası çerçevesinde inşa edilmiş olup, tüm Irak halkının malıdır ve Kürdistan halkının hak ve kazanımlarıdır" denilerek, saldırıları araştıracak özel bir komisyon oluşturulması gerektiği belirtildi.