image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Peşmerge mevzilerine düzenlediği saldırıyı kınayan Kürdistan Parlamentosu Peşmerge Komisyonu, Irak Hükümeti’ne çağrıda bulunarak Irak ordusu ile Peşmerge güçleri arasında gerçekleşen ortak güvenlik koordinasyon çalışmalarına daha fazla önem vermesini talep etti.

Peşmerge'ye yönellik saldırıyı kınayan Kürdistan Parlamentosu Peşmerge Komisyonu açıklamasında, “Maalesef IŞİD teröristleri bir kez daha korkakça ve haince Peşmerge Güçleri’nin Kerkük’ün Pırde kasabasındaki mevzilerine saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıda Xalîd Hemîd Heyas ile Ako Kerîm Qadir isimli iki kahraman Peşmergemiz hayatlarını kaybetti" sözleri kullanıldı.

Ayrıca Komisyonun yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Peşmerge Komisyonu olarak bu hain saldırıyı kınıyor. Şehit düşen Peşmergelerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi bildiriyoruz. Bu terörist saldırı karşısında Kürdistan Bölgesi’ni ve halkını kahramanca direnerek koruyan Peşmerge Güçlerimizi de tebrik ediyoruz.

Irak hükümetine, Irak ordusu ile Peşmerge güçleri arasında gerçekleştirilmek istenen ortak güvenlik koordinasyonuna daha fazla önem vermesi gerektiğini belirtiyoruz.

Özellikle güvenlik zaafiyeti olan bölgelerde bu koordinasyonun bir an önce sağlanması gerektiğini dile getiriyoruz. Bu koordinasyon sağlandığında IŞİD teröristlerinin bu şekilde rahat saldırılar gerçekleştiremeyeceğine inanıyoruz.”