image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği soykırımı resmen tanıyan Hollanda Parlamentosu'nun başkanı Vera Bergkamp ve Belçika Parlamentosu'nun başkanı Eliane Tillieux’a Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq tarafından birer teşekkür mektubu gönderildi.

Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq, Hollanda ve Belçika parlamentolarının başkanlarına gönderdiği mektupta Kürt, Hollanda ve Belçika halkarının tarihi dostluklarına dikkat çekti.

Rewaz Fayeq, Hollanda ve Belçika’nın parlamentolarına ve halkına teşekkür ederek, parlamentolarının aldığı kararların Ezidi Kürtlere karşı işlenen büyük suçun faillerinin yargılanmasına vesile olmasını umduğunu belirtti.

Ayrıca gönderilen mektupta Rewaz Fayeq, Ezidi Kürtlere karşı işlenen soykırımın resmen tanınmasının kutsal bir adım olduğunu belirterek, Kürdistan Parlamentosu’nun Hollanda ve Belçika’nın parlamentolarıyla ilişkilerin geliştirilmesi istendi.

Hollanda Parlamentosu 6 Temmuz’da, Belçika Parlamentosu da 16 Temmuz’da DAİŞ’in 2014 yılında Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği suçu soykırım olarak tanımıştı.