image

PeyamaKurd - İran'da tutuklu bulunan Kürdistanlı 7 tutuklu karşılıklı mübadele ile teslim edilecek. Kürdistan Bölgesi Hükümeti, 150 tutukluyu kendi talepleri doğrultusunda İran’a verecek ve bunun karşılında ise İran 7 Kürdistanlı tutukluyu Kürdistan Hükümetine geri verecek.

PDK resmi sitesine konuyla ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi’nin İran ile ilişkiler sorumlusu Ebdullah Akreyi, Irak ile İran arasında tutuklu değişimi ile ilgili yapılan anlaşma çerçevesinde bu ay Erbil ve Süleymaniye hapishanelerinde bulunan 150 İranlı tutuklunun ülkelerine teslim edileceğini belirtti.

Kürdistan'da bulunan İranlı tutukluluların teslim edileceğini dile getiren Akreyi, karşılığında İran’daki hapishanelerde tutuklu 7 Kürdistanlının Kürdistan Bölgesi Hükümetine teslim edileceğini duyurdu.

Akreyi açıklamasında, “150 kişi adli suçlardan dolayı tutuklanmış kişiler. Bu kişiler de kendi talepleri ve rızaları doğrultusunda İran’a teslim edilecek. Aralarında hiçbir siyasi tutuklu bulunmuyor. Zaten siyasi tutuklular teslim edilmez" şeklinde konuştu.