image

PeyamaKurd - Kürdistan basınına açıklamada bulunan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkilileriyle iyi ilişkilerimiz var ve Başkan Barzani’nin çok önemli bir rolü söz konusu” ifadesini kullandı. 

Türkiye’nin 9 Ekim’de Rojava’ya başlattığı askeri operasyonun uluslararası bir sorun olduğunu ifade eden Kobane, “Biz Kürt katliamının önüne geçmek için söz verdik ve halkımızı savunmaya devam edeceğiz. Bunun nasıl olacağı bir başka mesele; ama mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu bölgede uluslararası bir mekanizma kurulmalı” dedi. 

Mazlum Kobane, Rusya’nın bölgedeki rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Türkler bu bölgeye girmemeli ve bölge işgal edilmemelidir. Eğer burası Türkiye ya da Türkiye’nin desteklediği çetelerin eline geçerse büyük bir tehlike teşkil edecektir. Rusya’nın buradaki amacı da budur: Türkiye ve destekçilerinin buraya girmemelidir. Bunun bir noktada başarılı olacağını düşünüyorum. Biz bazı şeyleri Rusya’nın garantörlüğü koşuluyla kabul ettik” sözlerine yer verdi. 

“Rojava, Kürdistan’ın bir parçasıdır” 

Kobane, Rojava’nın Kürtler ve Kürdistan için çok önemli bir değere sahip olduğunu belirterek şunları dile getirdi: 

“Kürdistan’ın diğer üç parçasına göre Rojava Kürdistan’ı çok küçük bir parça, ancak manevi etkisi çok büyük. Buranın geleceği diğer Kürdistan parçalarını da ilgilendiriyor. Burada başarırsak diğer parçalarda da başarmış olacağız. Özgür Kürdistan’a yakınlaşacağız. Rojava’nın başına gelecek herhangi bir olumsuz durum Güney’in de ve diğer parçalarında başına gelebilir. 

Şu an siyasi anlaşmazlıklar bir kenara bırakılmalı ve Kürtler Rojava için bir olmak zorundadır. Kürtlerin bir amacı olmalıdır. Biz bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız; bizim kimseyle bir sorunumuz yok."