image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Ankara’da temsilcilik açma kararı aldığı ifade ediliyor. Diplomatik kaynaklar bu adımın Ankara ile Erbil arasındaki ilişkilerin normalleştirdiğinin bir işareti olarak yorumluyor.

‘İlişkilerin normalleşme eğimi’

Dün Erbil’e gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.  

Türkiye ile Kürdistan Bölgesi yetkilileri arasında gerçekleşen üst düzey görüşmelerde Ankara-Erbil arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin gündeme geldiği öğrenildi.  

Edinilen bilgilere göre, Mesrur Barzani başbakanlığında kurulacak yeni kabine sonrası Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Ankara’da bir temsilcilik açmayı planlıyor.

‘Temsilcilik açılabilir’

Konu hakkında haftalık Bas Soranî Gazetesi’ne konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi, görüşmelerde böyle bir konun gündeme gelmediğini ifade ederek, “Bu konu bir kaç yıl önce gündem gelmişti, Türkiye de bu konuda ikna olmuştu.

Ancak yaşanan bir takım sorunlar ve kriz nedeniyle gerçekleşmedi. O dönemde dile gelen, Türkiye ile Kürdistan arasındaki ilişkilerin normale dönmesi halinde Ankara’da hükümet temsilciliği açılabilir şeklinde olmuştu” dedi.