image

PeyamaKurd - Turizm ve Tarım sektörlerine yönelik Kürdistan Bölgesi Hükümeti, 12 barajın yapımının tamamlanması için 2,6 milyon dolarlık bütçeyi onayladı. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Barajlar ve Su Kaynakları Direktörü Akram Muhammed, “Tarım ve turizm sektörlerini etkileyecek önemli bir karar ve Kürdistan’daki yeraltı su kaynaklarının gelecek nesiller için korunmasına yardımcı olacak” ifadesini kullandı. 

Akram Muhammed açıklamasında, “Duhok'ta 3, Erbil'de 5 ve Süleymaniye’de 4 olmak üzere, toplam 12 barajın yapımını tamamlayacağız. Barajların tasarımı zaten onaylandığından barajlar birkaç ay içinde tamamlanacak" sözlerine yer verdi. 

Söz konusu önümüzdeki birkaç gün içinde ilgili şirketlerle görüşmeler başlatacaklarını belirten Muhammed, söz konusu barajların yeraltı suyu israfını azaltacağını ve yeraltı su kaynaklarını gelecekte kullanım için koruyacağını belirtti. 

Öte yandan Barajların inşaatı 2011 yılında başlamış, ancak sonraki yıllarda Kürdistan Bölgesi'ndeki ekonomik kriz, kalkınma ve altyapı çalışmalarında yeterli finansmana erişimi engellemiştir. 

Analistlere göre, Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri, su kıtlığı konusunda farkındalık yaratmak ve halkın su kullanımını düzene sokmaya teşvik eden politikalar uygulamalı.