image

PeyamaKurd-Kürdistan Bölgesel Hükümeti ile Bağdat arasında haftalardır süren 2020 bütçe görüşmeleri nihai sonuca ulaştı.

Konuya dair açıklama Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab’dan geldi.

Cenab, Bağdat ile Erbil hükümetinin petrol ve bütçe konularında anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Maliye Bakanı Cenab, açıklamasında  Bağdat’ta giden Kürdistan Bölgesi heyetiyle yapılan anlaşmada bütçenin ödenmesi durumunda günlük 250 bin varil petrolün SOMO petrol şirketine aktarılacağını söyledi.

Bakan Cenab, bu anlaşmanın Erbil ile Bağdat arasındaki borçlar konusunda da uzlaşma sağlayacağını ifade etti.

Cenab, “Irak Merkezi Hükümeti’nin şartları yerine getirmesi durumunda maaş konusunda herhangi bir sorunun kalmayacağını, Peşmerge komutanlarının maaşlarını ödenmesi konusunda da Erbil’in sorumlu olduğunu” aktardı.

‘Biz üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirdik’

Daha önce Kürdistan Bölgesi’nin bütçesinin Bağdat tarafından kesinti uygulanması siyasi olduğunu artık bu sorunların ortadan kalktığını belirten Cenab, “2020 bütçesi için artık bütün sorunluluk Irak Parlamentosu’na ait. Biz Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin müzakere heyeti olarak görevimizi yerine getirdik. Bütçe görüşülürken, Bağdat’ta bulunan Kürt milletvekilleri Kürdistan halkının haklarını savunmak için gereken sorumluluğu yerine getirmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.