image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi’nin Batı Kürdistan (Rojava) Ofisi Sorumlusu Hemid Derbendi ile Demokratik Halk Hareketi’nin (TEV-DEM) Yönetim kurulu Üyesi Aldar Xelîl, Kürt partileri arasındaki sorunları görüşmek üzere başkent Erbil’de biraraya geldi.

Belirli talepler mevcut”

Kürdistan Hükümeti yetkilileri, Rojava yönetiminin istemesi halinde TEV-DEM ile Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’ni (ENKS) yakınlaştırmak için çaba sahibi olabileceğini iletti. 

Bunun gerçekleşmesi için Kürdistan Hükümeti’nin TEV-DEM’den iyi niyet göstergesi olarak Batı Kürdistan’da tutuklu olan tüm siyasi ve ENKS üyelerini serbest bırakmasını talep ettiği öğrenildi. 

Edilinlen bilgilere göre, Hükümet yetkilileri ayrıca, TEV-DEM’den, ENKS yönetici ve üyelerinin sınırdan geçişine kolaylık sağlaması, Rojava’da ofis açmalarına izin vermesini istedi. 

TEV-DEM’in bu talepleri yerine getirmesi halinde Kürdistan Hükümeti yetkilileri, ENKS ile TEV-DEM arasındaki sorunların giderilmesi için çaba gösterecek ve her iki örgütü biraraya getirmek için aracı olacak.