image

PeyamaKurd Coronavirüsüne karşı alınan önlemler nedeniyle Kürdistan Bölgesi’nin gelirinin azaldığını dile getiren Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı, önemli olan konunun ‘halkın sağlığı’ olduğunu belirtti. 

Coronavirüs gündemi ile toplanan Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Rêber Ahmed bugün Süleymaniye’de Halepçe, Süleymaniye Valileri ile Raperin ve Germiyan bölgelerindeki ilgili yetkililerle bir araya geldi. 

Ahmed, toplantının içeriği hakkında yaptığı açıklamada, “Pêncwêne sakinlerinin şikayetleri üzerine Süleymaniye’ye geldim. Pêncwen halkının, Başmax sınır kapısındaki sağlık tedbirleri nedeniyle birtakım şikâyetleri vardı. Lakin ilgili birimler söz konusu sorunu görüp çözdüler” sözlerine yer verdi. 

Coronavirüsüne karşı Kürdistan hükümetinin aldığı önlemler hakkında açıklamada bulunan Ahmed, “Kürdistan Bölgesi’nin geliri azaldı. Ama daha önemlisi şu ki halkın sağlığı korunuyor. Biz hiçbir şeyi halkımızdan saklamıyoruz. Biz gelirimizi halkın sağlığına kurban ettik. Ümit ediyoruz ki Kürdistan’ın ekonomisi bu durumdan daha az zararla çıkar” ifadesini kullandı. 

Kürdistan İçişleri Bakanı Ahmed nasıl ki Coronavirüs vakaları hakkındaki bilgiyi halk ile paylaşılıyorlarsa ekonomi konusunda da halk ile şeffaf olduklarını belirtti.