image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu’nun İlişkiler ve Kürdistan Diasporası Komisyonu, göç yoluna düşen gençlerin Belarus-Polonya sınırındaki görüntüleri ve gençleri bu yola teşvik eden yalan haberler hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, Belarus-Polonya sınırındaki görüntülerin kendilerini derinden üzdüğü, sorunun çözümü için Kürdistan Bölgesi Hükümeti’yle girişimlerinin sürdüğü belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

““Bu sırada Parlamenter Sayın Sirwan Baban, ki aynı zamanda Komisyonumuzun bir üyesidir, mültecilerin yakınlarının duygularını görmezden gelerek, parlamenterlik etiğinden uzak bir davranışla bir uydu kanalında tüm gerçeklerden uzak ifadelerde bulunarak, Avrupa Birliği’nin Polonya sınırını açarak göçmenlerin Avrupa’ya ulaşmasına izin vereceğini söylemiştir.

Adı geçen parlamenterin bu sözleri Avrupa Birliği yetkililerinin aksinedir. Zira bu ülkeler, sınırlarını güçlendireceğini ve insanların bu yola başvurup talihsizliklere uğramaması ve paralarını kaçakçılara kaptırmamalarını söylemektedir.”

Söz konusu ifadelerin Komisyonun adına yapıldığını belirten Kürdistan Diasporası, bunu reddettiklerini belirterek, “Bu ifadelerin, komisyonumuz ve Kürdistan Parlamentosu’nun görüşleriyle uzaktan yakından ilgisi olmadığını bildiriyoruz. Ayrıca bu haberin, gençlerimizi belirsiz yollara başvurarak talihsizliklere ve ölüme teşvik ettiğini söylemek istiyoruz” dedi.