image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava Kürtlerine yönelik radikal çeteci güçler ile birlikte başlattığı operasyona en sert tepkiyi gösteren Kürdistan Parlamentosu, Rojava gündemiyle toplanacak.

Yüzlerce sivilin ve 100’ü aşkın Kürt savaşçının hayatına mal olan ve 160 Bin kişinin evlerini terk etmesine neden olan Türkiye’nin Rojava’ya yönelik radikal çeteci güçlerle birlikte düzenlediği operasyon hakkında harekete geçen Kürdistan Parlamentosu, bugün saat 11:00’da Rojava’daki son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanıyor.

Kürdistan’da bulunan siyasi parti başkanvekillerinin konuşmalarıyla başlayacak olan toplantıda parlamenterlerin Kürdistan Parlamentosu’ndan Rojava’ya bir heyet göndermesi ve heyetin yerinde durumu inceleyerek bir rapor hazırlamasını talep edeceği öngörülüyor.

Kürdistan Parlamentosu’ndaki siyasi partilerin büyük çoğunluğu Rojava özerk yönetimi ile Suriye rejimi arasında gerçekleşen anlaşmadan Rojava kazanımlarının kaybedilmesi nedeniyle endişeli oldukları bildiriliyor.

Kürdistan Halkı, Rojava'nın Yanında

Başkent Erbil'de bulunan Kürdistan Parlamentosu önünde Türkiye'nin Rojava'ya yönelik askeri operasyonuna karşı bugün eylem gerçekleşeceği bildirildi. Eylemciler, Kürdistan Hükümeti’nin bir an önce Rojava Kürdistanı'na insani yardım talep edecek.

Eylemcilerin Kürdistan Hükümeti’nden talepleri arasında şunlar var:“Sınır kapılarının olası göç etmek zorunda kalan mültecilere açılsın.Sivilleri öldüren, şehir merkezini bombalayan, mültecilerin araçlarını hedef alan, hastane ve ambulansları bombalayarak savaş suçu işleyen Türkiye kınansın.