image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Türkiye ve PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nin durumunu anlaması ve sorunlarını kendi içlerinde çözmeleri gerektiğini ifade etti. 

Kürdistan basınına yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Irak’ın komşu ülkelerle sınır sorunu olduğunu dile getirdi. 

Bakan Ahmed, Kürdistan Bölgesi olarak tarafların sorunlarını kendi aralarında çözmelerini istediklerini kaydederek, halkın daha fazla zarar görmemesi gerektiğine dikkat çekti. 

Açıklamalarında, “Sınırda var olan sorunlar, devlet olarak Irak’ın komşu ülkelerle sınır sorunu vardır” diyen Bakan Ahmed, “Bu sorunlardan biri de PKK’nin sınırdaki varlığıdır. Kürdistan Bölgemizin durumunu anlamalarını ümit ediyoruz. Sorunlarını Kürdistan Bölgesi’nden çıkarmalarını istiyoruz” sözlerine yer verdi. 

Bakan Ahmed açıklamasının devamında ise şu açıklamalarda bulundu: 

“Geldikleri yerde sorunlarını çözsünler. Son yıllarda halktan önemli bir kesim son yıllarda ciddi zarar gördü. Son operasyonlarda da nice köyler terk boşaltıldı ve halktan nicesine eziyet edildi. Can ve mal kayıpları oldu. Herkesin kendi sorununu kendi evinde çözmesini umuyoruz.”