image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Kürdistan Bölgesi’nin hiçbir şekilde, hiçbir savaşın parçası olmayacağını vurguladı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen  Cotyar Adil, Türkiye askeri ile PKK arasında sınır bölgelerinde süren çatışmalara değindi.

Adil, “Biz Kürtler arası çatışma istemiyoruz. Hiçbir kesimin hesaplarını Kürdistan Bölgesi’nde tasfiye etmemesi için çağrıda bulunuyoruz. Kürdistan Bölgesi hiçbir şekilde, hiçbir savaşın parçası olmayacak” açıklamasında bulundu.

Toplantıda Başbakan Mesrur Barzani ve hükümet heyetinin Avrupa ziyareti başta olmak üzere bazı konuların görüşüldüğünü belirten Sözcü Adil, Erbil ile Bağdat arasındaki 2021 bütçe anlaşmasının da masaya yatırıldığını dile getirdi.

Petrol üretimine yönelik soruyu da yanıtlayan Adil, "Günlük 450-430 bin varil petrol üretiyoruz. 30 bin varil iç ihtiyaçlar için kullanılıyor. Bazı nedenlerden ötürü Kürdistan Bölgesi petrolünü Brent petrol değerinden daha düşük fiyata satıyoruz" dedi.