image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab, Irak Maliye Bakanı’nın dün kendilerine borçlanma kanunu ile ilgili resmi bir yazı gönderdiklerini, kendilerinin de buna cevaben destek vermeye hazır olduklarını bildirdiklerini ifade etti.

Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab yaptığı açıklamada, Irak Hükümeti’ne resmi olarak verdikleri cevapta borçlanma yasasını desteklediklerini belirtti.

“Başbakan Mesrur Barzani, Irak hükümetine hitaben bir mektup yazdı”

Şeyh Cenap, Başbakan Mesrur Barzani’nin, Irak hükümetine hitaben bir mektup yazdığını ve anlaşmaya hazır olduklarını ilettiğini kaydetti.

Cenap ayrıca, bununla beraber Irak Parlamentosu’nda kabul edilen borçlanma yasasıyla ilgili şerh düştüklerini açıkladı.

Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanı Cenab açıklamasında, Kürdistan Bölgesi Başbakanı’nın 26 Kasım 2020’de Irak Hükümeti’ne bir mesaj gönderdiğini ve Bağdat’la anlaşmaya hazır olduklarını belirttiğini ifade etti.

“Xalid Şiwani: İtirazlarımız var”

Bölge Bakanı ve heyet üyesi Xalid Şiwani ise Irak Parlamentosu’nda kabul edilen borçlanma yasasıyla ilgili birçok itirazlarının olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Maliye Bakanlığımız, söz konusu yasanın kabulüne dair Irak Maliye Bakanlığı’na yanıt verdi. Daha önce de Kürdistan Bölgesi Başbakanı, Bağdat’a bu tutumumuzu iletmişti. Yasada, üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getirmeye hazırız. Irak hükümeti de üstüne düşeni yapmalı ki bu da Kürdistan Bölgesi bütçesi ile memur maaşlarının tedarik edilmesidir.”

“Memur maaşları konusundan Kürdistan Bölgesi’nin hakları teslim edilmeli”

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Umed Sabah da Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat’la olan anlaşmaya bağlı kalmadığı iddialarının doğruları yansıtmadığını tam tersi Bağdat’ın anlaşmaya uymadığını ve Kürdistan Bölgesi haklarının teslim edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Umed Sabah konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Birçok kez Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, Bağdat’la yapılan anlaşmaya bağlı kalmadığı söylendi. Bilakis, Bağdat bağlı kalmıyor. Petrol geliri ile diğer gelirlerle ilgili anlaşmalara bağlı olduğumuzu üç ayrı süreçte deklare ettik. Ancak buna karşılık Kürdistan Bölgesi’nin hakları ve mali haklarını teslim etmelidir. Özellikle de memur maaşlarını.”