image

PeyamaKurd - Irak’ta yeni hükümet ile ilgili açıklamalara yer veren Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani, yeni başbakan adayı olarak, Şii grupların da ismi üzerinde uzlaştığı Mustafa Kazimi'yi desteklediklerini duyurdu. 

Hükümeti kurması için Şii grupların üzerinde anlaşıp aday göstermek istediği Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa Kazimi'yi desteklediklerini belirten Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçrivan Barzani,  içinden geçilen sürece dikkat çekerek tüm tarafların çelişkilerini bir tarafa bırakması gerektiğini, bir an önce anayasa ve gerçek uzlaşı temelinde hükümet kurmak için bir mekanizma üzerinde anlaşma sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. 

Konuyla ilgili Başkanlık sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, bu süreçte her kesen düşen en önemli sorumluluğun Irak’ın maruz kaldığı kriz ve tehlikenin aşılması olduğunu vurgulayan Neçirvan Barzani şu ifadelere yer verdi: 

“Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, Irak’ın siyasi istikrarına ve güvenliğine olan inançla, yeni hükümetin kurulması adına tüm ulusal tarafların desteğini gerekli görüyor ve bu uğurda ciddi çaba saffeymeye hazır olduğunu teyid ediyor. 

Bu açıdan, sayın Mustafa Kazimi’nin Şii siyasi bileşenler tarafından başbakan adayı olarak gösterilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Tüm tarafları da bir an önce hükümeti kurma görevin tamamlaması için desteklemeye çağırıyoruz.”