image

PeyamaKurd - Süleymaniye’de çıkan gösterilerin hiçbir kesime hizmet etmediğini dile getiren 7 parti, ortak açıklamayla gösterilere tepki gösterdi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel), Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KSDP), Kürdistan İslami Birliği (Yekgirtu) ve Kürdistan Komünist Partisi’nin Koye şubeleri ortak bir açıklama yayınladı.

Yaşanan protestoların meşru ve barışçıl olmaktan uzak olduğu vurgulanan açıklamada, “Üye ve taraftarlarımıza hiçbir şekilde gösterilere katılmamaları çağrısında bulunuyoruz” açıklaması yapıldı.

“Vatandaşların kanının akıtılması…”

Vatandaşların kanının aktığı ve parti binalarının ateşe verildiği vurgusu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kürdistan halkının yaşamı zor bir süreçten geçiyor. Tüm taraflar bu gerçeği biliyor. Meşru hakların elde edilmesi isteğini biz de destekliyoruz. Kürdistan Bölgesi’nin bazı ilçe ve kasabalarında tekrar medeni gösteriler şiddet eylemlerine dönüştü. Maalesef durum vatandaşların kanının akıtılması ve siyasi partilerle resmi kurumların binalarının yakılması noktasına vardı.”

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Bağdat yönetimiyle bir an önce anlaşmaya varmasının istendiği açıklamada, sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda, hükümet, siyasi partiler ve halkın zarar göreceğinin altı çizildi.

Öte yandan güvenlik güçlerinin de görevlerini sorumluluk bilinciyle yapılması istenilen açıklamada “Halkın can güvenliğini korumak güvenlik güçlerinin sorumluluğudur” ifadesi kullanıldı.