image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, Irak subayının Musenna kentindeki toplu mezarın açıldığı sırada Kürdistan Bayrağı'na hakaret edici tavrına yönelik açıklama yaptı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fewzî Herîrî resmi Başkanlık sitesinde konuya yönelik yaptığı açıklamada “Irak subayının Musenna Vilayeti’nde Enfal kurbanlarının bir yakının üzerindeki Kürdistan Bayrağı'na karşı takındığı tavır bireysel bir tavır olup, bizi derinden üzmüş ve rahatsız etmiştir” sözlerini kullandı. 

Diğer yandan açıklamada, olaya yönelik açıklama yaparak özür dileyen ve söz konusu subay hakkında yasal süreci başlatan Musenna Valisi ile bu davranışa sesiz kalmayan tüm taraflara teşekkür edildi.

“Bu bireysel hareket Irak Anayasası’nın iyi anlaşılmadığ anlamına gelmektedir” ifadeleri yer alan açıklamada, “Bu şekildeki bir bireysel hareketten yola çıkarak hiçbir çekişme ve yasadışı davranışlara sebep olunmamalı. Tüm bileşenleri birarada tutan anayasaya uyulmalı ve  birlikte yaşam ile  hoşgörü kültürünü korumalıyız" denildi.