image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, henüz 30 Eylül’de gerçekleşen parlamento seçimlerinin resmi sonuçlarını açıklamadı. Ancak seçimlerden birinci ve ikinci olarak çıkan Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (YNK) hükümet kurmaya yönelik zıt açıklamalar yapılıyor. İki partinin de hükümeti kurmaya yönelik farklı planları var. Bu da hükümetin kurma sürecinin tıkanmasına neden olabilir.

Rûdaw’a göre PDK yeni hükümet kabinesinde bakanlık sayısını düşürmeyi ve Türkmen ve Hristiyanları kabineye almayı planlıyor. PDK’li bir yetkili, halkın kendilerine 45 sandalye kadar oy verdiklerini belirterek, halka hizmet etmek için sandalye sayısına göre temsiliyet almaları gerektiğini kaydetti. Goran’ın üst düzey yetkililerinden edinilen bilgilere göre, PDK, YNK ve Goran arasında yeni hükümet kurma müzakereleri yapılıyor. Şu ana kadar çıkan işaretlere göre hükümet PDK, YNK ve Goran tarafından Türkmen ve Hristiyanların katılımıyla oluşturulacak.

Kaynak, PDK’nin Başbakan Yardımcılığı sayısını ikiye çıkararak, birisini Goran’a diğerini de Türkmenlere vermeyi planladığını belirtti. Ayrıca YNK’ye de Parlamento Başkanlığı ve üç bakanlık verilmesi planlanıyor.