image

PeyamaKurd - “Orta Doğu’da Kürtler” Konferansına katılan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Kürdistan, sorunlarla dolu Orta Doğu’da barış, istikrar ve ortak yaşamın beşiğidir ve öyle de kalacaktır” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Amerikan Yale Üniversitesi tarafından online olarak düzenlenen “Orta Doğu’da Kürtler” Konferansında değerlendirmelerde bulundu.

"Ortak birliktelik ve yardım için faydalı ilişkiler istiyoruz"

Ortak ilişkilere değinen Neçirvan Barzani açıklamasında, “Bütün ortaklarımızla birlikte hem kendimize yardımcı olmak hem de ihtiyacı olanlara yardımcı olmak için iki taraflı faydalı ilişkiler istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Neçirvan Barzani açıklamasında, Nisan ayının ABD ve Kürt ilişkilerinde tarihi bir öneminin olduğunu belirterek, “ABD’den bizim yerimize savaşmasını istemiyoruz ancak IŞİD’in tamamen yenilgiye uğratıldığından emin olmak için bizimle birlikte Irak’ta aktif bir şekilde kalmasını istiyoruz” dedi.

ABD, Fransa, İngiltere'nin desteğine dikkat çekildi

Ayrıca Neçirvan Barzani açıklamasının devamında Nisan ayının tarihi 688 sayılı Birleşmiş Milletler kararının 30’uncu yıl dönümü olduğunu kaydederek şu ifadelere yer verdi:

“ABD, Fransa, İngiltere ve diğer ortaklarla birlikte Irak Kürdistanı’nı korudu. Operasyon ile Türkiye ve İran sınırlarındaki dağlık alanda kalan 1 milyondan fazla insanımız için güvenli bir bölge oluşturuldu. Birçok çocuk ve yaşlı kurtarılmadan önce açlık ve zorluklar nedeniyle hayatını kaybetti.

Kürdistan’da uçuşa yasak bölge ilan edilmesi Kürdistan Bölgesi kurumları ve alt yapısı için önemliydi. İstikrarlı, huzurlu ve hoşgörülü bir Kürdistan Bölgesi’nin kurulması ABD, Fransa, İngiltere ve diğer ortakların müdahelesi sonucunda gerçekleşti.

Kürdistan, sorunlarla dolu Orta Doğu’da barış, istikrar ve ortak yaşamın beşiğidir ve öyle de kalacaktır. Bütün ortaklarımızla birlikte hem kendimize yardımcı olmak hem de ihityacı olanlara yardımcı olmak için iki taraflı faydalı ilişkiler istiyoruz.

Kürdistan Bölgesi’nde farklı din ve inançlardan 2 milyona yakın göçzede bulunuyor. Kürdistan halkı sizin değerleri kendi değerleri olarak görüyor. Yaşam ve özgürlüğü savunmak için saldırgan taraflara karşı kanımızı döktük. Biden yönetiminin dünya sorunlarına yeniden müdahil olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

ABD’den bizim yerimize savaşmasını istemiyoruz ancak IŞİD’in tamamen yenilgiye uğratıldığından emin olmak için bizimle birlikte Irak’ta aktif bir şekilde kalmasını istiyoruz. Bu amaca ulaşmak ve başarılı olmak için ABD ve Uluslararası Koalisyon’un kahraman Peşmerge ve Irak güvenlik güçlerine yardımcı olmaya bağlı kalması gerekiyor.

30 yıl önceki uçuşa yasak bölge ilanı sayesinde ABD ve dünyanın bir ortağı olan Irak’ta barış ve huzurlu bir Kürdistan’ın temeli atıldı. Sizin yardımınızla Kürdistan Bölgesi’ni Orta Doğu’da başarı hikayesi yapabildik.

ABD’li dostlarım: Dostluk ve ortaklığımız 1991 yılında Kürdistan Bölgesi dağlarında başladı. Birlikte ortak değerlerimizde ısrarcı olalım. Birlikte huzurlu, adil ve özgür bir dünyanın kuruluşu için mücadele edelim.”