image

PeyamaKurd- Kürdistan’a gelen HDP heyeti Başkent Erbil’de temaslara başladı. Ziyarete yönelik konuşan HDP Milletvekili Osman Baydemir, “Kürtlerin ortak birliğinin sağlanması için bir yol ve yöntem belirlenmesi gerektiğini” ifade etti. 

Baydemir sözlerine şöyle devam etti, “Kuzey Kürdistan’da çözüm sürecinin yıkılmasından sonra, Güney Kürdistan’da halkın hakları olan referandumdan sonra ve ayrıca Kerkük’ün işgal edilmesi ve Afrin’in işgal edilmesi. Kürdistan’ın her dört parçasında ne yazık ki binlerce ne yazık ki Kürt halkına düşmanlık uygulanıyor. 

Kürt halkına haksızlık ve zulüm uygulanıyor. İster Rojhilat, Başur ister Bakur ve Rojava’da buna karşı ne yapabiliriz. Kürtlerin birliği ve geleceği için ortak bir yol ve yöntemi nasıl belirleriz. Bu konuları görüşmek istiyoruz.” 

Erbil’de açıklamalarda bulunan Pervin Buldan ise, bu ziyarette Kürdistan’ın tüm siyasi partileriyle görüşmeler yapacaklarını söyleyerek, “Kürt tarafları arasındaki diyalog ve ilişkilerin önemini hatırlatacağız. Kürt ulusal birliğiyle ilgili fikirlerimizi paylaşacağız” dedi.