image

PeyamaKurd - Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) Emiri Ali Bapir, PKK’nin Güney Kürdistan’daki varlığına tepki göstererek “PKK’nin Güney Kürdistan’da yaptıkları Kürtlük çerçevesinde değil, özgürlük ve insan hakları çerçevesinde ele alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bapir, PKK’nin Güney Kürdistan’daki varlığına ilişkin yaptığı değerlendirmenin yer aldığı bir videoyu  sosyal medya hesabından paylaştı.

Videoda Bapir, “Biz kendi ülkemizi yönetebilecek kapasitedeyiz, neden PKK, Kandil ve Suriye’den gelip bizi yönetmeye kalkıyor!” diye tepki gösterdi.

Bapir, “Ezdilerin Peşmergesi yok mu?! Şengal, Kürdistan Bölgesi’nin bir parçasıdır. Bu yüzden burada yer alacak güçlerin Kürdistan Bölgesi’ne bağlı meşru güçler olması gerekir. ‘Eğer (PKK) ben buradayım ve kimseyi de dinlemiyorum’ derse bu kabul edilemez. Kimse Kandil’e gittiğinde ‘Ben PKK’yi dinlemiyorum’ diye biliyor mu?

Böyle söyleyen birini PKK hemen kimliğine el koyuyor! PKK’nin Güney Kürdistan’da yaptıklarını Kürtlük davası çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil.  Yaptıkları ancak insan hakları ve özgürlük ihlali çerçevesinde ele alınmalıdır” dedi.