image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon Yüksek Danışma Timi Komutanı General Nick Dosic, Peşmerge Bakanlığı’nda devam eden reform süreci, Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi ve Rojava’nın Haseke kentinde devam eden gerilime ilişkin konuştu.

Basın açıklamasında bulunan General Nick Dosic, Peşmerge Güçleri ve Irak ordusundan ortak bir güç oluşturmanın öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, “Özelde ABD, genel olarak da Uluslararası Koalisyon, Peşmerge Güçleri’ne yardım etmeye devam edecek” ifadesini kullandı.

Koalisyon Komutanı Dosic açıklamasında, “Peşmerge Güçleri’ne yönelik destek ve yardımın durması için hiçbir sebep göremiyorum. Peşmerge Güçleri ile iyi bir ilişkimiz var” değerlendirmesinde bulundu.

Dosic, Peşmerge Güçleri’nin birleşmesini ve Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform sürecine desteğini yineleyerek, “Peşmerge Güçleri, Peşmerge Bakanlığı bünyesinde birleşecektir ve reform süreci devam edecektir” dedi.

Ayrıca açıklamalarında Haseke’de devam eden çatışmalara da değinen Nick Dosic, DSG’nin kenti kontrol altına alması için gerekli yardımları yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Öte yandan Nick Dosic açıklamasında, Peşmerge Güçleri ve Irak ordusunun sınır güvenliğini korumak ve IŞİD teröristlerinin olası saldırılarına karşı gerekli adım adımları attığını ifade etti.