image

PeyamaKurd - IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon, Suriye, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki görevlerinde herhangi bir değişime gidilmediğini ayrıca Kürdistan Bölgesi’nde herhangi bir yeni askeri üs inşa edilmediğini açıkladı.

Bazı Arap medya organlarında,  uluslararası koalisyon tarafından Erbil’deki Harir askeri üssünün onarılarak genişletildiğine dair haberler yayımlandı.

Koalisyon Basın Masası’ndan ise (Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı) yazılı bir açıklama geldi.

Yapılan söz konusu açıklamada, “Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı’nın misyonu değişmedi. Koalisyon bölgede yeni üsler kurmuyor. Hali hazırda var olan tesislerde onarım, bakım ve genel iyileştirmeler için devam eden rutin inşaat çalışmalar söz konusu” ifadeleri yer aldı.

“IŞİD’i ortadan kaldırma vurgusu”

Koalisyon’un Kürdistan Bölgesi, Irak ve Suriye genelinde IŞİD'in ortadan kaldırılma konusunda kararlılığına vurgu yapılan açıklamada, “Koalisyon, IŞİD'i yenmek için ortaklarını desteklemeye devam edecektir.

Koalisyon, Erbil'de danışmanların doğrudan Peşmerge kuvvetleriyle temas kurup koordine ettiği bir merkezi kurdu. Buna ek olarak, Eğitim ve Donatım Fonu (CTEF) aracılığıyla, Peşmerge ve Irak güvenlik güçlerine yeteneklerini geliştirmek için ekipman ve maddi destek sağlamaktadır” denildi.