image

Kerkük Sünni Arap Aşiretleri Sözcüsü, Haşdi Şabi milislerini bölgede istemediklerini ve söz konusu gücün bölgede kaldığı sürece, Kerkük üzerindeki tehlikelerin artacağını ve tek isteklerinin Peşmerge'nin bölgeye dönmesi, bölgeyi ve onları korumaları olduğunu söyledi. 

PeyamaKurd- Kerkük’ün Sünni Arap Aşiretleri Sözcüsü, Haşdi Şabi tarafından Kerkük ve çevresinde Şiileştirme çalışmaları yürütüldüğünü, bu durum önlenmez ise kentin mevcut durumu ve geleceği üzerinde olumsuz etkileri olacağını savundu. 

Kerkük Sünni Arap Aşiretleri Sözcüsü Şêx Mesrûr Cuburi basına yaptığı açıklamada, 16 Ekim olaylarından sonra Haşdi Şabi ve Irak'ın diğer emniyet güçlerinin Kerkük’e girmelerinden sonra kentin huzur ve istikrara kavuşmadığını ve durumun gün geçtikçe kötüye gittiğini söyledi. 

Ayrıca Kerkük sakinleri arasında korku ve panik durumu baş gösterdiğini, Kerkük halkının bu gidişattan endişeli olduğunu belirtti.

Kerkük Sünni Arap Aşiretleri Sözcüsü, "Mevcut durumda Haşdi Şabi tarafından Kerkük ve çevresinde Şiileştirme çalışmaları yürütülüyor, bu durum önlenmez ise her bakımdan olumsuz etkileri olacaktır" dedi. 

Arap Aşiretleri olarak Haşdi Şabi milislerini bölgede istemediklerini ve söz konusu gücün bölgede kaldığı sürece, Kerkük üzerindeki tehlikelerin artacağına vurgulayan Şêx Mesrûr Cuburi, tek isteklerinin Peşmerge'nin bölgeye dönmesi, bölgeyi ve onları korumaları olduğunun altını çizdi.