image

PeyamaKurd - ABD'nin Bağdat konsolosluğunda tüm Kerkük bileşenlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda, Türkmen Cephesi, Kerkük'te Kürt güçlerinin olmasını kabul etmeyeceğini belirtti.

Kerkük’te süren kaotik durumu kontrol altına almak için ABD çeşitli girişimlerde bulunuyor. Bunun için dün Kerkük'ün tüm bileşenlerinin katılımıyla Irak'ın başkenti Bağdat'taki konsoloslukta bir toplantı düzenledi.

Toplantıya katılan ama ismini belirtmek istemeyen bir kaynak,“Arap, Hıristiyan ve Türkmenlerin temsilcileri toplantıya katıldı. Kürtlerden de KDP ve YNK katıldı" dedi.

Toplantıda kentin ekonomi ve asayişi hakkındaki konular ele alındı.

Diğer yandan kentte gerçekleşen hırsızlık ve terör örgütü IŞİD’in hareketliliği de tartışılan konular arasındaydı.

YNK’nin Irak eski Milletvekili Mihemed Haci Osman, konu hakkında ANF’ye konuşarak, “Toplantıda, Kürt güçlerinin Kerkük'e dönüşü, kentin normalizasyonu ve asayiş konuları hakkında yeni bir proje sunuldu” dedi.

Mihemed Haci Osman, yerel polislerin kentin güvenliğini sağlayacağını ve bu görevi üstlendiğini bildirdi. Peşmerge ve Irak askerinin de kentin dış güvenliğini sağlayacağı konuşuldugunu belirtti.

Irak Türkmen Cephesi (ITC)Başkan Yardımcısı Hesen Toran da toplantıya katılanlar arasındaydı.

Toran, Amerika’nın Kerkük meselesi için çözüm çabalarına tepki gösterdi ve ‘Peşmerge güçlerinin Kerkük'e dönmemesi gerekir’ dediği aktarıldı.

Toplantıya katılan ABD temsilcisi, Kürt temsilcilerinden önce Türkmen Cephesine cevap vererek, “Peşmerge gücü ulusal bir güç ve Irak ordusunun bir bölümüdür” dedi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi bir açıklama yaparak, Bağdat’ın Kerkük sorununu çözmeye dönük tüm çözüm çabalarını reddederek, “Kerkük'te gelişecek her olay ve karmaşada bir felakete yol açacak ve etkisi Basra ile Rumadi’ye de yansıyacak. Bu kaostan çıkış bir hayaldir ve mümkün değil" diye belirtti.