image

Lahur Cengi'nin Kerkük'e 72 askeri Hamer ile gittiğinde, Çimen kontrol noktasında Irak emniyet güçleri, araçların üzerindeki tüm Kürdistan ve YNK bayraklarını indirmiş ve korumalarına da Kerkük'e giremeyeceklerini bildirmişlerdi.

PeyamaKurd- Bilindiği gibi 16 Ekim 2017’de YNK'nin içerisinde ihanetçi bir grup, Haşdi Şabi ve Irak güçleriyle bir anlaşma çerçevesinde Kerkük'ü teslim etmişlerdi. Kerkük'teki bazı yetkililere göre, ihanetçi grup ödüllendirmeyi beklerken, karışlığında Kerkük'ü onlara yasakladılar.

Kerkük'te adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Newroz kutlamaları sırasında Lahur'un Kerkük'e atanan Valiye sarf ettiği sözlerden dolayı, YNK'nin Kerkük Sorumlusunun Yardımcısı Rewend Mele Mahmut ve Halkla İlişkiler sorumlusu Cemal Şükür, Vali Rakan Sait'in yanına giderek YNK adına özür dilediklerini açıkladı.

Konuşmasının devamında, Kerkük Valisi Rakan Sait'in özrü kabul etmediğini, kendisinin bu ilde devleti temsil ettiğini, Lahur'un ettiği küfürlerin kendisine değil devlete yapıldığını, bu nedenle de özrü kabul etmediğini dile getirmiş.

Söz konusu yetkili, Lahur Cengi'nin Kerkük'e 72 askeri Hamer ile gittiğinde, Çimen kontrol noktasında Irak emniyet güçleri, araçların üzerindeki tüm Kürdistan ve YNK bayraklarını indirmiş ve korumalarına da Kerkük'e giremeyeceklerini bildirmişlerdi.

Oysa Lahur, Hadi Amıri'nin onayıyla Kerkük'e gitmiş. Bundaki amaç ise Kerkük halkının Haşdi Şabi milislerine karşı ayaklanmasını engellemek, Newroz'da tepkileri dindirmek için Lahur'u kullanmışlar.

Irak Parlamento üyesi Kerkük temsilci Emire Zengene ise yaptığı açılamada, 16 Ekim olaylarından sonra Kerkük'ün durumunun gön geçtikçe kötüye gittiğini, resmi dairelerde Kürt yetkilileri işten çıkarılarak, Şii Arapların yerleştirildiğini ifade etti.

Emire Zengene, gece saatlerinde Irak emniyet güçleri İhanetçi Kürt kanadının desteğini alarak Kürtlerin evlerini bastığını, Kürt gençlerinin tutukladığını, kadınlara da hakarete bulunduklarını sözlerine ekledi.