image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği politbüro üyeleri bugün başkent Erbil’in Pirmam ilçesindeki KDP Parti Merkezi’nde bir araya gelerek Bağdat’ta birlikte hareket etme konusunda uzlaşma kararı verildi.

Erbil Pirmam'da yapılan toplantıda KDP adına Politbüro üyeleri Hoşyar Zebari, Nazenin Muhammed, Arafat Kerem ve Omid Sabah yer alırken KYB adına İmad Ahmed, Aso Mamend ve Halid Şivani katıldı.

"Ortak komisyonlar kurma konusunda karara varıldı"

Hoşyar Zebari, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 10 Ekim’de gerçekleştirilen seçimlerin ardından her iki partinin Bağdat’ta yol haritası ve ortak projesinin tartışıldığı toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Daha önce ortak komisyonlar kurma konusunda bir kararımız vardı, bu komisyonların görevlerini ele aldık. Irak’ın mevcut durumunu, KDP-KYB ilişkilerini ele aldık. Birlikte hareket etme konusundaki fikir ve kararımızı bir kez daha teyit ettik. Bağdat’ta da birlikte hareket edeceğiz."

Zebari açıklamasında, Irak Parlamentosu’nun yeni üyelerinin 9 Ocak’ta ilk toplantısını gerçekleştireceğini dile getirerek, “Yeni hükumet kurma çalışmalarına ve Parlamentodaki çalışmalara ortak katılım konusunu görüştük. Diğer Kürt partilerle ortak hareket etmek istiyoruz. Eminin birlikte hareket etmemiz gücümüze güç katacaktır” sözlerini kullandı.

"Kürdistan Bölgesi’nin haklarını garanti altına almak için gidiyoruz"

Ayrıca basına konuşan KYB yetkililerinden İmad Ahmed ise şu açıklamada bulundu:

“Biz Bağdat’a Kürtlerin, Kürdistan Bölgesi’nin haklarını garanti altına almak için gidiyoruz. Bu toplantıda da birlikte hareket ederek Bağdat’taki yeni kabinede, yeni ve demokratik, federal bir Irak devletinde hakiki ortak olmak için yapılması gerekenleri ele aldık."

Süleymaniye'de ikinci KDP-KYB toplantısı yapıldı!

KDP politbüro üyelerinden Hemin Hewrami ve Xesro Goran başkanlığında bir heyet Süleymaniye’de KYB ile bir araya geldi.