image

PeyamaKurd - Bugün Erbil’de bir araya gelen Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) politbüroları 4 konuda anlaşma sağladı. Görüşme sonrası taraflar ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada anlaşmaya varılan konular açıklandı. O konular işe şunlar:

  • KDP ile KYB arasında dönemin ihtiyaçlarına göre siyasi ve ekonomik olarak iki taraflı bir mekanizma ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne destek olacak diplomatik bir ilişki kurulması.
  • Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Federal hükümet arasındaki sorunların çözümünde bütün alanlarda ortak çalışma. Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerdeki sorunlar ve öteki konuların çözümünde ilerleme kaydedilmesi amacıyla çözümün önündeki engellerin kaldırılması için Kürtlerin Bağdat’ta güçlü ve aktif bir şekilde yer alması.
  • Kürdistan, Irak ve bölgesel ilişkilerde ortak bir tavır takınılması ve gelişmelerin açıklığa kavuşturulması amacıyla ilişkiler projesi hazırlamak adına bir kurul oluşturulması.
  • 9. kabine ve diğer organların oluşturulması, istikrarın sağlanması, yasaların üstünlüğü ve yeni hükümete katılacak siyasi partilerin ortaklığı için özel kurulun desteklenmesi