image

PeyamaKurd - Kürdistan’daki bazı siyasi kesimlerin seçimlerden korktuğunu vurgulayan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Seçim Listesi Başkanı Hemin Hewrami, Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki son gelişmeleri değerlendirdi.

Kürdistan’ın ulusal televizyon kanaldan birine konuk olan Hemin Hewrami, KDP’nin Kürdistan Parlamentosu seçimleri için belirlenmiş tarih olan 30 Eylül’de halkın sandık başına gitmesi konusunda ısrarcı olduğunu ifade etti.

Hewrami, bazı partilerin Kürdistan yerel seçimleriyle parlamento seçimlerinin sonuçlarının aynı kabul edilmesini istediğini vurgulayarak, “Seçimlerin vaktinde yapılmaması için birtakım söylemler öne çıkarılıyor; Irak’ta halen hükümet kurulmadı. ‘Eğer burada seçim yapılarsa Bağdat’taki Kürt siyasi birlikteliğine zarar verir’ diyorlar. Bazı siyasi taraflar seçimlerden korktukları için bu söylemleri dile getiriyor. KDP seçimlerin belirlenen tarihte yapılması konusunda ısrarlıdır” şeklinde konuştu.

Öte yandan seçimle ilgili açıklamalara da yer veren Hewrami, KDP’nin Süleymaniye il sınırları içerisindeki oy oranının yükseleceğinin altını çizdi.