image

PeyamaKurd - ABD’nin izin vermemesi durumunda Suriye’nin Rojava’ya yönelik bir adım atamayacağını ifade eden Kürdistan Demokrat Partisi Suriye (KDP-S) Merkez Komite Üyesi Hasan Remzi, bölge ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Suriye rejiminin ülkenin farklı bölgelerinde denetimi sağlamasının ardından Rojava’ya yönelik olası bir operasyonu da gündeme geldi.

Bölge ile ilgili olarak Ulusal haber kanalına açıklamalarda bulunan Remzi, “Rojava ile Dera’nın durumları birbirinden farklı. En büyük fark da Rojava’da ABD’nin askeri birlikleri ve merkezleri var” ifadesini kullandı.

Suriye’deki sorunun uluslararası olduğunu belirten Remzi, “ABD izin vermedikten sonra Suriye rejimi Rojava’ya yönelik bir adım atamaz. Çünkü Rojava’da ABD’nin askeri birlikleri ve merkezleri var. Uluslararası güçler Suriye krizinde önemli bir role sahip” şeklinde konuştu.

KDP-S yetkilisi, Uluslararası toplumun öncülüğünde görüşmeler yapıldığına işaret ederek, Kürt haklarının garanti altına alınması için uluslararası güçlerden destek alınması gerektiğini belirtti.