image

PeyamaKurd - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile dayısının oğlu ve ülkenin en zengin iş insanlarından Rami Mahluf arasındaki sorunlar sürerken, bu krizin Baas rejiminin sonunu getirebileceği belirtiliyor.

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Politbüro Üyesi Abdulbasit Hemo K24'e konuşarak, Esad ailesiyle Mahluf arasındaki finansal gerginliğin çok ciddi olduğunu, bu sorunların Esad iktidarının sonuna zemin hazırlayabileceğini dile getirdi.

Hemo, Esad'ın Rojava'da ne petrol ne de tarımdan herhangi bir gelir elde etmediğini belirterek, Esad’ın en büyük destekçisi olan İran’ın da bu kavgaya sessiz kaldığını söyledi.

Esad destekçilerinin azaldığını da dile getiren Hemo, “Esad ya eşinin üzerinden parasını alarak Suriye’den çıkıp kendisini kurtaracak ve yerini Rusya, İran ile ABD alacak ya da kendisini ve ailesini kurtarmak adına Suriye’de yeni bir çözüm olana kadar, Rami Mahluf’un parasını alıp Suriye’de bulunan silahlı gruplara verecek” dedi. 

'Kürtler, Suriye’de federal bir devletin kurulmasını istiyorlar'

“Suriye’de siyasi çözüm artık rejim ve muhaliflerin elinde değildir. İpler uluslararası güçler, Rusya ve ABD’nin eline geçti" diyen Hemo, "Bu nedenle Suriye’nin önünde tek yol var o da demokratik ve federal bir Suriye’nin kurulmasıdır. Herkese ve her partiye kendini bu ülkenin anayasasında eşit olarak görecek bir Suriye lazım" ifadelerini kullandı. 

Suriye’de iç savaşın sona yaklaştığını belirten PDK-S'li Hemo, “Suriye’de siyasi çözüm Cenevre’de Birleşmiş Milletler himayesinde ve yeni bir anayasayla olmalı. Bu anayasanın bütün bileşenlerin haklarını koruması gerekiyor. Kürtler de Suriye’de federal bir devletin kurulmasını istiyorlar. Özellikle ENKS bu konuda çok ısrarlı. Eğer bu önerdiklerimiz olmasa Suriye’de kriz yıllarca devam edecek” diye konuştu.