image

PeyamaKurd - Duhok’ta Kürdistan Amerikan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ortadoğu Barış ve Güvenlik Forumu”na katılan Hoşyar Zebari, önemli açıklamalarda bulundu.

Zebari, Irak’ta seçimlerden sonra oluşan atmosfere ilişkin uyarıda bulunarak, “Bu günler hassas günler, kriz çok derim, tehlikeli. Bu nedenle zekice ve mantıklı şekilde çözüm bulunmalı” dedi.

“2003’ten bu yana Irak kriz dolu kriz süreçlerden geçti” diyen Hoşyar Zebari, bunların siyasi ve ekonomik kriz olduklarını belirterek, “Ancak seçimlerden sonra ortaya çıkan kriz ise farklı durum Irak için son derece tehlikeli” diye konuştu.

Rudaw’ın sorularını yanıtlayan Zebari, seçimlere ilişkin olarak, “Şimdi iki taraf oluşmuş durumda. Bir taraf seçimlerin adil olduğunu, şeffaf geçtiğini, diğer taraf ise hile yapıldığını savunuyor. Bir taraf yenildiğini ve seçim sonuçlarını kabul etmiyor. Her iki taraf da etki sahibi ve güçlü” ifadelerini kullandı.

Tüm tarafların seçilerden önce Birleşmiş Milletler’in gözetiminde belgeleri imzaladığını anımsatan Zebari, “Bu belgeyi imzaladığı için pişman olanlar var mı?” şeklindeki soruya, “Çoğu pişman olmuş. Gösteri yapanlar, tehditlerde bulunanlar, Komisyonu, Başbakanı, mahkemeyi tehdit edenlerin tamamı bu belgeleri imzaladı. Bu nedenle Irak çok tehlikeli bir süreçten geçiyor ve çözüm bulunmalı dedi” yanıtını verdi.

“Şayet birlik olursak biz Kürtlerin durumu, diğerlerinden daha iyi olur”

Zebari, KYB ile KDP’nin Bağdat parlamentosunda birlik olması halinde Kürtlerin durumunun daha iyi olacağını belirterek, Başkan Mesud Barzani ile Kürdistan Yurseverler Birliği (KYB) Eş Başkanı Bafıl Talabani arasındaki görüşmelerin ardından “iyi bir zemin” oluştuğunu ifade etti.

Görüşmede, Kürt tarafların bundan sonra Bağdat’ta birlikte hareket etmeleri konusunda olumlu bir mesaj çıktığına dikkat çeken Zebari, önümüzdeki günlerde KDP ve KYB yönetiminin bir toplantı daha yapacağı bilgisini paylaştı.

Hoşyar Zebari, “Biz Kürtlerin durumu şayet birlik olursak diğer tarafların durumundan daha iyi. Büyük bir sayıya ulaşırız. Irak’ta önümüzdeki dönemde kurulacak hükumetten taleplerimiz konusunda net ve kararlıyız. Kürdistan Bölgesi’nin talep ve beklentileri nelerdir, bunları biliyoruz. Bu çerçevede görüş ve önerilerimizi birleştirip daha güçlü bir pozisyona sahip olarak halkımız için önemli kazanımlar elde edebiliriz” dedi.

Seçimlerden sonra KDP ve Başkan Barzani’nin daha güçlü olduğu görüldü!

Zebari, Bağdat’a gerçekleştirdikleri ziyaret üzerinden “Seçimlerden sonra KDP ve Başkan Barzani’nin daha güçlü bir konuma sahip olduğu görülüyor. Tüm taraflar da KDP’yi, Kürtleri hesaba katıyor, yeni hükumette çok önemli roller üstlenebiliriz” dedi.

Ayrıca “Tüm taraflara, Şiilerin kendi aralarındaki çelişkilere taraf olmayacağız mesajı verdik” diyen KDP Politbüro üyesi Zebari, “Biz durumun normalleştirilmesini istiyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız” açıklamasını yaptı.