image

PeyamaKurd- Irak’ta artan olaylar sonrası protesto eylemcilerine Peşmerge ordusunun da müdahale ettiği yönünde yapılan haberler hakkında açıklama yapan KDP, Peşmerge'ye yönelik karalama girişimlerine ilişkin “Zehirli propaganda” tabirini kullandı.

Kürdistan Demokrat Partisi(KDP) Politbürosu’ndan yapılan açıklamada, 1 Ekim tarihinden bu yana devam etmekte olan ve şiddeti de gittikçe artan protesto gösterilerinde, göstericilere yönelik müdahalelerde Peşmerge güçlerinin de bulunduğu yönünde yapılan haberlere sert tepk gösterdi.

Zehirli Propaganda

Irak’ta  bazı çevrelerin  Peşmerge hakkında  yapılan haberleri yalanlayan KDP açıklamasında, “zehirli propaganda” olarak nitelendirdikleri bu haberleri yapan ve yayan kesimlerin Peşmerge’nin tarihinden bihaber; toplumsal barışı baltalamak isteyen kesimler olduğuna dikkat çekildi.

Peşmerge'nin Irak'taki tüm bileşenleri ve etnik grupları korumak uğruna bedeller ödediğine özel bir vurgu yapılan KDP Politbüro açıklamasında, bu tür girişimlerin ülke bütünlüğünün bozulması ve kafa karışıklığı yaratarak gösterilerin hedefinin saptırılmasının   hedeflendiği  kaydedildi.

PDK Politbürosu imzası ile yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Irak vatandaşlarının bir kısmı anayasanın vatandaşlık haklarının kendilerine tanımış olduğu haklar çerçevesinde, Irak’ın içindeki durumdan kaynaklı,  bazı taleplerinin peşinde meşru gösteriler düzenlemektedirler. Biz PDK olarak barışçıl çerçevede gerçekleşen tüm toplumsal eylemlere saygı duymakta ve desteklemekteyiz. Gösteri düzenlemek her vatandaşın yasal hakkıdır.

Biz meşru hakları çerçevesinde gösteri düzenleyen kardeşlerimizin dikkatini zehirli propagandalarıyla,  Peşmerge’nin göstericilere yapılan müdahaleden sorumluymuş gibi gösteren, kafa karışıklığı yaratan, toplumsal barışı ve ulusal güvenliği tehlikeye atan kesimlere çekmek istiyoruz.

Peşmerge Tarih Boyunca Mazlumların Yanında Olmuş; Bedel Ödemiştir

Peşmerge kadim ve uzun tarihi boyunca her zaman milletinin yanında olmuştur, tüm Iraklılar ile  tarafların korunması için büyük bedeller ve vefa göstererek kalkan olmuştur Irak ve tüm özgürlükçü etnik bileşenlerin korunması için şehitler vermiştir. Peşmerge Güçleri, Irak güvenlik sisteminin bir parçası olup sizin kardeşlerinizdir.

Peşmerge’nin bu duruşu asla lekenemez!

Bu tür girişimler vicdansızlıktır ve ulusal çıkarlara terstir.

Ülke birliğine düşmanlık yapanlar yaydıkları yalan haberler ile olayların kontrolden çıkmasını ve gösterilerin amacını bulandırmayı hedeflemektedir. Biz halkımıza ve onun askeri gücüne ülke birliğine bozma tehdit ve girişimlerine karşı her daim tetikte olacağımıza dair söz veriyoruz.”