image

PeyamaKurd - Süleymaniye’deki şiddet eylemlerinin ardında PKK'nin olduğu söylentileri devam ederken konuyla ilgili bir iddia da Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Süleymaniye Teşkilatı yetkililerinden Kameran Xerib’ten geldi.

Xerip, PKK’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümeti arasında varılan Şengal Anlaşması’ndan dolayı Süleymaniye’de istikrarsızlık yaratmaya çalıştığını belirterek, “Şengal Anlaşması’nın uygulanmasına başlandığı için PKK’liler kendilerini Kürdistan Bölgesi’nde stratejik ve önemli bir bölgeyi kaybetme tehlikesi hissediyorlar. Bunun için Kürdistan halkının maaş sorununu istismar zemini olarak kullanıyorlar” dedi.

“Şiddetin yayılması için ortaya atılan asılsız paylaşımlar”

PKK’ye yakın bazı sosyal medya grubu ve şahısların son zamanlarda şiddetin yayılması için ortaya attıkları asılsız paylaşımlara da dikkat çeken Xerip, gösterilere karışan şiddet elinin, amaçlarına ulaşmak için sürekli savaş kışkırtıcılığı yaptığını, PKK’nin sosyal medyada da şiddetin yayılması için çaba gösterdiğini belirtti.

“Maaşların gönderilmemesi için çalışan ve gösterilere katılan milletvekilleri”

Öte yandan Xerip gösterilerde bazı milletvekillerinde olduğunu iddia ederek, Bağdat’ta Kürdistan Bölgesi memurlarının maaşlarının gönderilmemesi için sürekli çalışan bazı milletvekillerinin de geçtiğimiz günlerde düzenlenen gösterilere katıldığını ifade etti.

Süleymaniye ve Helepçe kentlerinde maaş geçirmelerini protesto etmek amacıyla hafta başından bu yana gösteriler düzenleniyor.

Yapılan gösteriler şiddet eylemlerine dönüşünce bazı kamu ve parti binaları göstericiler tarafından ateşe verildi.