image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani başkanlığında düzenlenen Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Değişim Hareketi (Goran) toplantısı sona erdi.

Hükümet ortakları olan KDP, KYB ve Goran arasında yapılan üçlü toplantı, Erbil’de Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nda gerçekleşti.

Toplantıda Bağdat’a karşı siyasi birlik içerisinde hareket etmenin ele alındığını kaydederken, önümüzdeki hafta siyasi bir heyetin Bağdat’a gitmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Kürdistan Bölgesi’nde siyasi güçler arasındaki tartışmalara son verilmesinin talep edildiği toplantıda, her üç partinin de İçişleri Bakanlığı’na bağlı güçlere destek verdiğinin altı çizildi.

Süleymaniye ve Halepçe’de son iki gündür yaşanan protestolarının da masaya yatırıldığı toplantıda, Kürdistan Bölgesi'ndeki mevcut durum ve Erbil ile Bağdat arasındaki müzakere süreci de ele alındı.

Hükümetin ortağı olan üç parti, içerisinden geçilen zorlu süreçte barışçıl gösterileri desteklediklerini belirtirken, şiddet eylemlerini kabul etmediklerini vurguladı.