image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nde kurulması beklenen yeni hükümete ilişkin açıklamalarda bulunan KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed,  “Kanunların bize tanıdığı süreye bağlı kalarak hükümet kurma çalışmalarına devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kürdistan Hükümeti’nin kurulması ile ilgili olarak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Konseyi Başkan Mesud Barzani liderliğinde bugün Pirmam’da toplandı.

Yapılan toplantıda geçtiğimiz hafta Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Başkanlık seçimlerine katılmaması ve KDP ile olan anlaşmadan geri çekilme kararının yanı sıra Kerkük’te yaşanan gelişmeler ele alındı.

Parti Sözcüsü Mahmud Muhammed, düzenlediği basın toplantısında, “KYB’nin Başkanlık seçimi için oylamaya katılmaması aramızdaki anlaşmayı tabii ki etkileyecek. Biz üzerinde konuşulan bütün hususlar konusunda anlaştık, bazı hususları siz kendi isteğinizle seçtiniz, bazı hususlarda ise katılmadığınız halde kabul ettiniz. KDP bunu bu şekilde kabul edemez. KYB’nin bu tutum içerisinde olmaması gerekiyordu” sözlerine yer verdi.