image

PeyamaKurd - Irak seçimlerinde yasal olarak elde ettikleri iki sandalyenin haksızca kendilerinden alındığını belirten KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed, “Bu yasa dışı eyleme karşı partimizin tutumunu açıklayacağız” ifadesini kullandı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sözcüsü Mahmud Muhammed, Irak Yüksek Seçim Komisyonunun 10 Ekim'de yapılan erken genel seçimlerin nihai sonuçlarını açıklaması sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamada bulunan KDP sözcüsü Muhammed, “Irak seçimlerinin kesin sonuçlarının Irak Yüksek Seçim Komisyonu tarafından açıklanmasının ardından Erbil ve Ninova’da yasal olarak elde ettiğimiz iki sandalye iptal edildi” sözlerine yer verdi.

"Partimizin tutumunu açıklayacağız"

Karara tepki gösteren Sözcü Muhammed, “Bu nedenle partimizin politbürosu toplanacak ve bu yasa dışı eyleme karşı partimizin tutumunu açıklayacağız” dedi.

Irak Temsilciler Meclisi seçimlerinin kesin sonuçlarının Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu tarafından açıklanmasının ardından, iki adayımızın Erbil ve Ninova illerinde yasal kazanımları olan iki sandalye iptal edildi.

Mahmud Muhammed yaptığı açıklamada, KDP'nin Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu (IHEC) hakkındaki tutumunun bugün açıklandığını vurguladı.

5 bölgede sandalye değişikliği oldu!

Ayrıca Irak Yüksek Seçim Komisyonu, ülkede 10 Ekim'de yapılan erken genel seçimlerin nihai sonuçlarını açıkladı.

Daha önce açıklanan ilk sonuçlara göre, Bağdat, Ninova, Erbil, Kerkük ve Basra'da birer sandalye olmak üzere toplam 5 sandalyede değişiklik oldu.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı Adnan Halef, başkent Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenledi.

Halef, yapılan tüm itirazların yeniden incelenmesinin ardından, daha önce açıklanan ilk seçim sonuçlarına göre Bağdat, Ninova, Erbil, Kerkük ve Basra'da birer sandalye olmak üzere toplam 5 sandalyede değişiklik olduğunu belirtti.