image

PeyamaKurd - Irak'taki seçim sonuçlarının kesin olarak açıklaması ile ilgili açıklamada bulunan KDP, “Bazı teknik sorunlar yaşanmış olsa da tüm taraflara 10 Ekim’de yapılan Irak seçimlerinin sonuçlarının kabul edilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

10 Ekim’de yapılan Irak seçimlerinin sonuçlarının duyurulması sonrası Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından yazılı bir açıklama paylaşıldı.

"İtirazlar yasal çerçevede makamlara iletilmeli"

Irak seçimlerine değinen KDP Politbürosu imzalı açıklamada, “Tarafların itirazları olabilir, bu itirazları yasal çerçevede, ülkenin huzur ve istikrarının göz önünde bulundurularak ilgili makamlara iletilmesi gerekir” denildi.

KDP açıklamasında, seçim sonuçlarının kabul edilmesi için tüm taraflara çağrıda bulunarak, seçimlerin bazı sorunlara rağmen özgür bir ortamda gerçekleştirildiği ve seçim sürecinin başarılı olduğu kaydedildi.

Kürdistan ve Irak hükümetine teşekkür!

Seçimin başarılı bir şekilde tamamlanmasına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Teknik yardımlarından dolayı Birleşmiş Milletler (BM) Irak Misyonu'na, çabalarından dolayı Irak Yüksek Seçim Komisyonu’na ve seçim sürecinde huzur ve güvenliği sağlamalarından dolayı Kürdistan Bölgesi ve Bağdat hükümetlerine teşekkür ediyoruz."

Irak Yüksek Seçim Komisyonu tarafından yayımlanan kesin seçim sonuçlarına göre 782 bin 578 oy alan KDP, Irak Parlamentosu’nda 33 sandalye kazandı.

Herhangi bir koalisyon kurmaksızın seçimlere katılan KDP,  Irak genelinde birinci parti oldu.

Seçimler öncesinde yapılan anketlerde de parti olarak Irak genelinde KDP’nin birinci olacağı öngörülmüştü.