image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Meclis Başkanı İkinci Yardımcısı Şahvan Abdullah, Bağdat’taki sessizliğe karşı federal hükümetten operasyonları önlemesini istedi.

Abdullah, Bağdat’taki sessizliğine karşı federal hükümetten operasyonları önlemesini istedi. Abdullah, yaptığı açıklamalarda, “Irak hükümetinin, İran ve Türkiye’nin Irak topraklarına ve Kürdistan bölgesine yönelik operasyonlarını önlemek için yetkilerini kullanması gerekiyor” dedi. 

Abdullah sözlerine şöyle devam etti: “Kürdistan bölgesinin, bölge toprakları üzerindeki egemenliğe yönelik ihlaller ile ilgili olarak uluslararası toplumu uyarmak için yetkisini kullanması gerekiyor. Bu, anayasaya uygun bir adım.”

Söz konusu operasyonlara karşı Kürt partisi olarak neler yapılabileceği konusunda da değerlendirmelerde bulunan, ismini vermek istemeyen bir diğer parti üyesi ise:

 “Ufukta, İran ve Türkiye’nin hamlelerine yönelik atılan herhangi bir adım görünmüyor. Bölge, gerek Süleymaniye’de gerekse de Erbil’de, İran’ın, Tahran’a muhalif Kürt taraflarıyla savaşma bahanesiyle topraklarını işgal etme ihtimaline hazırlıklı değildi. Bölge, Washington’ın bu eylemleri önlemek için yaptıklarının yanı sıra Bağdat’taki federal hükümetin yapabileceklerine de güveniyor. Ancak sorun, Bağdat’ın sessizliği. Diğer yandan Washington sadece petrol meselesini ve petrol akışını güvence altına almayı önemsiyor gibi görünüyor." dedi.