image

PeyamaKurd - Tevgera Azadi’nin Süleymaniye ve Koya’daki bürolarının kapatılmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada bulunan KCK, “YNK’nin tarih sahnesine çıkışı ve Mam Celal’in siyasi çizgisi bugün de izlenmesi gereken doğrultu olmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (YNK) karardan vazgeçmesi çağrısında bulunan PKK'nin çatı yapılanması KCK yaptığı açıklamada, “Kürt siyasetinde dış güçlerin baskısı altında diğer Kürt siyasi parti ve gruplarına yönelik tutum almaya son vermek gerekmektedir. Ulusal çıkarlar ve uzun vadeli politika yerine günlük bazı çıkarlar elde etmeye yönelik politika ve uygulamalar her zaman hüsran yaratır. Bu açıdan YNK’nin kendini var eden ve itibarlı kılan politika ve ilişkilerden uzaklaşmasının en başta da kendi hayrına olmayacaktır” sözlerine yer verdi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, YNK’ye uyarıda bulunarak şu ifadelere yer verildi, “Eğer varlık nedeni ve kendini bugünlere getiren değerler ve ilişkilerle terslik içine düşmeyecekse bu doğrultuyu dikkate alması gerekmektedir. Yoksa tarih içinde ortaya çıkmış farklılığını ortadan kaldırır ki; bu da en fazla YNK’nin kendisine zarar verir. Bu da kendi tarihsel çıkış gerekçeleri ve Mâm Celal’in hassasiyetleri dışında davranmak olur.”