image

PeyamaKurd - Tarihte meteor düşmesi nedeniyle kayıtlara geçen ilk ölümün Kürdistan Bölgesi’nde yaşandığı ortaya çıktı.

Osmanlı arşivlerinde yer alan 22 Ağustos 1888 tarihli kayıtlara göre, meteor düşmesi nedeniyle kayıtlara geçen ilk ölüm Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde yaşanmış.

Meteoritics & Planetary Science Dergisi’nin son sayısında yayımlanan bir çalışma, tarihte meteor düşmesi nedeniyle kayıtlara geçen ilk ölümün Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde gerçekleştiğini ortaya çıkardı. 

Ege Üniversitesi ve Kaliforniya Enstitüsünden bir araştırma ekibi göktaşı düşmesi sonucu ölen birine ait en eski kanıtlara Osmanlı arşivlerinde ulaştı. 

Araştırmacılar devlet arşivlerinde ulaştıkları 22 Ağustos 1888 tarihli belgeyle, Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde yaşayan bir kişinin, düşen bir göktaşı sebebiyle öldüğünü, bir diğer kişinin de felç olduğuna dair kayıtlara ulaştı. 

 Araştırmacılar ayrıca Osmanlı Türkçesi ile yazılmış ve çevrilmesi oldukça zor olan, olaya ait üç ayrı belge bulduklarını ifade etti.

Belgelerde, Süleymaniye Valisinin 22 Ağustos’ta İstanbul’a gönderilen mektubuna da yer veriliyor. 

Mektupta, yerel saatle 20.30 sularında gökyüzünde büyük bir ateş topunun görüldüğü, bunun 10 dakika boyunca devam ettiği ve yağmur şeklinde yağan göktaşlarının küçük bir köye düştüğü belirtiliyor.

Ayrıca düşen meteorların bir kişinin ölümüne, bir kişinin de felç olmasına sebep olduğu aktarılıyor.