image

PeyamaKurd - Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Afganistan'ın başkenti Kabil'e sürpriz ziyaret gerçekleştirerek, Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ve yeni kabine üyeleriyle görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

Basın toplantısında konuşan Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin Kabil ziyareti sırasında Taliban geçici hükümeti yetkilileriyle görüştüğünü ifade etti.

Muttaki açıklamasında, görüşmede iki ülkenin dostluk ilişkilerinin bundan sonra da devam ettirilmesi konusunun ele alındığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ve yeni kabine üyeleriyle verimli görüşme gerçekleştirdi. Kabil Havalimanı'nın yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili Katar ülkesinin yardımlarından dolayı teşekkür ederiz."

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Kabil ziyareti kapsamında eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve eski Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Ayrıca yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler, Afganistan'daki son gelişmeler ve kapsamlı bir hükümetin kurulması konularının ele alındığı vurgulandı.