image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kürtleri vurmaları durumunda Türkiye'yi ekonomik açıdan mahvedeceğiz. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız”  şeklindeki açıklamasının yankıları gündemdeki yerini korumaya devam ederken, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) öncülük ettiği Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yetkilileri açıklamaya ilişkin,  söz konusu ‘güvenli bölgeye karşı olduklarını’ açıkladılar.

Kürdistan medyasına konuya ilişkin konuşan DSM Başkanlık Konseyi Üyesi Hikmet Habib, güvenli bölgeye karşı olduklarını dile getirerek, “Türkiye’nin kullanacak olmasından ötürü güvenli bölgeye karşıyız. Biz DSM olarak, siyasi çözümden ve Suriye diyaloğundan yanayız” diye belirtti.

‘Roj Peşmergeleri ve DSG tarafından mı korunacak?’

Rojava’daki bazı siyasi kanatlar ise, Trump’ın bahsettiği güvenli bölgenin Demokratik Suriye Güçleri (DSG), muhalifler ve Roj Peşmergeleri tarafından korunacağı ve tüm tarafların yararına olacağını iddia ettiler.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilileri ise, güvenli bölgenin “Türkiye’nin tehditlerini savuşturacağı gibi Kürtlerin katılması gereken siyasi çözümün sağlanmasını da kolaylaştıracağı” yönünde görüş bildiriyorlar.

Suriye Kürtleri Birlik Partisi (PYK-S) Sekreteri Süleyman Oso, “Güvenli bölge oluşursa Roj Peşmergeleri ve muhalif güçler de katılım sağlayarak halkı koruyacaklar. Bugünkü gibi olmayacak ve sadece YPG’nin hükmü geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

Rojava’da bulunan yönetimin de değişeceğini dile getiren Oso, “ENKS kanadı da temel taraflardan birisi olacak. Gündemdeki çözüm önerileri, değişimleri de beraberinde getirecek” dedi.