image

PeyamaKurd - Independent Arabia’ya açıklamada bulunan bir İsrailli yetkili, Türk saldırılarına karşı Kürtlere zorlukları aşmak ve silah sağlamak gibi destekler sağlayabileceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rojava'ya birliklerini geri çekme, Kürtleri kendi kaderine terk etme ve İran ile müzakere etme planlarının ardından İsrail’in şaşkınlık yaşadığını dile getiren

İsrailli yetkili, Türk saldırılarına karşı askeri eylemde bulunmasalar bile Kürtlere zorlukları aşmak ve silah sağlamak gibi destekler sağlayabileceklerini söyledi.

‘Kararı Trump’ın kendisi almış’

Yetkili, Trump’ın bölgedeki en önemli ve güçlü müttefiki olan İsrail’e dahi sürpriz yaptığını kaydederek “Trump’ın siyasi politikas ne ABD, ne dış siyaset ne de ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından değil. Kararları yalnızca kendi düşüncesi doğrultusunda aldı” dedi.

İsrail: Kürtlere, Türklere karşı destek veririz

Yetkili, İsrail’in, Suriye savaşı sırasında terör örgütü IŞİD ile çatışan ve onları mağlup eden Kürtlere yönelik desteğin kaldırılması konusunda endişeli olduğunu dile getirerek, güvenlik alanında İsrail’in Kürtlerle koordinasyonu bulunduğunu ve ilişkilerin çok iyi olduğunu belirtti.

İsrail’in gerektiğinde Kürtleri Türkiye’ye karşı korumak ve desteklemek için çeşitli önlemler alacağını kaydeden yetkili Kürtlere yapılacak herhangi bir saldırıda İsrail’in Türk güçlerine karşı askeri eylemde bulunmayacağını fakat zorlukları aşmak ve silah sağlamak gibi farklı destekler sağlayabileceğini söyledi.